‘Küçük kiraz kuşu’, Türkiye’de 5’inci kez görüldü

‘Küçük kiraz kuşu’, Türkiye’de 5’inci kez görüldü

Kuzeydoğu Avrupa ile Asya’nın kuzeyi arasında yaşayan kiraz kuşugiller familyasına ait bir ötücü kuş türü olan ve literatürde ‘Emberiza pusilla’ olarak bilinen küçük kiraz kuşu, 2 kez Gaziantep, Zonguldak ve Mersin’in ardından 3 yıl sonra Türkiye’de yeniden görüldü. Kuş gözlemcisi ve fotoğrafçısı Birol Hatinoğlu tarafından Rize’de fotoğraflanan kuş türü, Doğu Karadeniz’de gözlemlenen 343’üncü kuş oldu. 13.5 santimetreye adar uzunluğa sahip olan ve akarsu, göl ve bataklık çevrelerindeki fundalıklarda yaşayan tür, sonbaharla beraber Çin ve Asya’nın güney doğusuna göç ediyor.

‘GÖÇ YOLUNU KARIŞTIRMIŞ’

Küçük kiraz kuşu’nun Türkiye’de 5’inci kez kayda alındığını söyleyen kuş gözlemcisi ve fotoğrafçısı, baytar Birol Hatinoğlu, türün kışları geçirmek için Çin ve Asyanın güneydoğusuna göç ettiğini söyledi. Hatinoğlu, “Burada gözlemlenen bireyde kuş biliminde rastlantısal misafir olarak tabir edilen göç yolunu muhtemelen karıştırmış bir kuş. Kuşun fotoğraflandığını sosyal medya ve kuş fotoğraf ve gözlem siteleri ve ayrıca tüm dünyada kuş veri tabanının kaydını tutan ‘eBird’e ekleyerek duyuruyoruz. Bu sayede bu işe gönül vermiş arkadaşlarımız ve kuş bilimcilerde konudan haberdar olup şehrimize gelerek türü görmelerini sağlıyoruz” dedi.

BİRÇOK TÜRÜ FOTOĞRAFLADI

3 yıldır yaptığı gözlemlerle birçok kuş türünün Rizede ve bölgede ilk kayıtlarını aldığını anlat?m eden Hatinoğlu, “Bu türlerin arasında Afrikaya özgü bir tür olan Kap Kumrusu , Orta Asya türü olan Kızılkuyruklu Örümcekkuşu , bir çöl türü olan Çöl Ötleğeni, Asyanın kuzeyine ait olan Akkaşlı Kiraz Kuşu, Avustralya ve Yeni Zelandaya ait tür olan Mahmuzlu incir kuşu, Ege adalarında gözlemlenen ada doğanını ve ?imal denizlerine ait bir çok martı türü yer alıyor. Rize, ?imal göç yolu üzerinde Sibirya ve Kafkasya göç rotasının yakınında kısmen de içerisinde bulunuyor. Nadir türlerin fotoğraflanması ve gözlemi için ülkede önemli bir noktadayız” diye konuştu.

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.