İthalatta haksız rekabetin önlenmesi

İthalatta haksız rekabetin önlenmesi

Ticaret Bakanlığı’nın, İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, “Dış çevresi 60 santimetreyi geçen ama 180 santimetreyi geçmeyen, kesiti trapez şeklinde (V-kolanlar) olan (V-yivliler hariç) ebedi transmisyon kolanları”, “Dış çevresi 180 santimetreyi geçen ama 240 santimetreyi geçmeyen, kesiti trapez şeklinde (V-kolanlar) olan (V-yivliler hariç) ebedi transmisyon kolanları” ve “Yalnız kesiti trapez şeklinde (V-kolanlar) olan (V-yivliler hariç) ebedi transmisyon kolanları” ürünlerine yönelik yürütülen nihai gözden geçirme soruşturması tamamlandı.

Soruşturma sonucu, var önlemin yürürlükten kalkması durumunda dampingin ve zararın devam etmesinin veya yeniden meydana gelmesinin muhtemel olduğu saptandı.

Bu çerçevede, dampinge karşı önlemin değiştirilerek Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan ve Vietnam menşeli söz konusu ürünler için kilogram başına 3,15 dolar dampinge karşı önlem uygulanacak.

Öte yandan, Kore Cumhuriyeti menşeli “Çimento, harç veya betonlara mahsus müstahzar katkılar” tanımlı eşya ile “Diğerleri” tanımlı polikarboksilatlar ithalatına yönelik yürütülen damping soruşturmasında, yerli üretim dalı tarafından yapılan damping soruşturması başvurusunun, süresi içinde art çekilmesi nedeniyle var soruşturmanın önlemsiz olarak kapatılması kararlaştırıldı. Konuya ilişkin karar da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.