E-Okul üzerinden LGS tercihleri başladı! İşte, LGS tercih kılavuzu ve tercih ekranı! @ziyaselcuk

E-Okul aracılığıyla LGS tercihleri, bugün itibariyle 12 Temmuz tarihine kadar alınmaya devam edilecek. LGS tercihleri kapsamında öğrenci velilerinin ve eğitimcilerin dikkat etmesi gereken bazı unsurlar yer alacak. Bunlardan en önemlisi ise yüzdelik dilimler ve yerel yerleştirme süreci olacak. Peki, E-Okul üzerinden alınacak olan LGS tercihleri için kılavuzda yer alan bilgiler dahilinde nelere dikkat edilmesi gerekecek? İşte, tercih sürecine dair bazı detaylar

E-Okul üzerinden LGS tercihleri başladı! İşte, LGS tercih kılavuzu ve tercih ekranı! @ziyaselcuk

LGS tercihleri bugün başladı. Sınav sonuçlarında yer alan yüzdelik dilimler ve merkezi sınav puanına göre nitelikli liseler arasından tercihlerini yapabilecek olan öğrenciler, öncelikli olarak yerel yerleştirme ile alan okulları tercih edecek. En az 3 tercihi evlerinin çevresinde bulunan okullar için yapacak olan lise adayları, bu aşamanın ardından sınavla öğrenci alan nitelikli liselerin tercih ekranını görebilecek. LGS tercihleri E-Okul üzerinden gerçekleştirilecek. Peki, LGS tercihleri için nelere dikkat etmeniz gerekecek? İşte, tüm adımlarıyla tercih ekranı

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) üzerinden öğrenci bilgileriyle giriş yapacak olan veliler ya da eğitimciler, tercih ekranına ulaşabilecek. LGS tercihlerinde sınavla öğrenci alan nitelikli liseleri tercih edecek olan kişiler için yüzdelik dilimler çok önemli bir yere sahip olacak. Yerel yerleştirmede ise okulun eve yakın olması başlı başına bir unsur olmayacak. Okula çok talep olması halinde öğrencinin okul puanı gibi bazı değişkenleri de değerlendirme kriterleri arasında yer alacak.

LGS TERCİHLERİ E-OKUL ÜZERİNDEN ALINACAK

Öğrencilerin LGS tercihleri, veliler ya da eğitimciler tarafından yapılabilecek. Bu tercihler, öğrenci okul numarası gibi bilgilerle E-Okul sistemine yapılacak olan girişin ardından gerçekleşecek. 1 milyondan fazla öğrencinin tercih işlemlerini yapması ve İlk gün olması dolayısıyla E-Okul sisteminde ilk gün yoğunluk yaşanması bekleniyor.

YEREL YERLEŞTİRMEDE İLK 3 TERCİH KAYIT ALANINDAN ALINACAK

Yerel yerleştirme ile öğrenci alacak olan okullarda ilk 3 tercih zorunlu olarak kayıt alanındaki okullardan alınacak. Kayıt alanındaki okullar sistemde yeşil renkte belirtilecek. Bu okullar, öğrencinin ikamet adresinin bulunduğu alanda yer alan liselerden oluşacak.

Öğrenciler bu aşamada en fazla 5 tercih yapabilecek ve 3’ü kayıt alanındaki okullar, diğer ikisi ise mavi renkle ifade edilen komşu kayıt alanındaki okullar ve kırmızı renkle ifade edilen kayıt alanında ve komşu kayıt alanında olmayan okullardan oluşabilecek.

YEREL YERLEŞTİRMEDE TEK KRİTER EVE YAKINLIK OLMAYACAK

Sınavsız öğrenci alan yerel yerleştirmede en önemli kriter eve yakınlık olsa da, okul başarı puanı ve devamsızlık gün sayısı da önem arz edecek. Bu aşamalara sıralı olarak bakıldıktan sonra yerleştirilecek olan öğrenciler arasında hala eşitlik devam ederse,  8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı üstünlüğüne bakılacak.

TERCİH ROBOTU KULLANIMDA OLACAK

Tercih rehberi adı altında bir robot yayımlayan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilerin tercihlerini yapmadan önce simüle etmesine imkan tanıyacak. Tercih robotunda okul türleri, il, ilçe ve 2018’e ait yüzdelik dilimlerine göre arama yapılabilecek. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan ortaöğretim kurumları için hazırlanan tercih rehberinde ise öğrencinin kayıt bölgesindeki okullar listelenebiliyor.

YÜZDELİK DİLİMLER TERCİH EKRANINDA EN ÖNEMLİ UNSUR OLACAK

Yüzdelik dilimler, tercih ekranında en önemli unsur olacak. 1531 lisenin sınavla öğrenci alacağı süreçte, kontenjan bilgileri dahilinde yüzdelik dilimler kullanılacak.

Adaylar, yerel yerleştirme tercihlerini yaptıktan sonra 1531 mesleki ve teknik Anadolu, imam hatip, fen, Anadolu ve sosyal bilimler lisesindeki toplam 139 bin 660 kontenjan için ‘Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar’ ekranından tercih yapabilecek.

En fazla beş okul tercih listesine yazılabilecek. Adaylar listelerini okulların taban puanlarına ve kontenjanlarına bakarak hazırlayacak. Sınav puanının eşitliği halinde önce Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne, ardından sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne, 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılacak.

Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda sınavla alan okullara yerleşirse yerel yerleştirme ve pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacak.

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.