Cüce gezegenin altında okyanus olabilir

Cüce gezegenin altında okyanus olabilir

Japonya’nın Hokkaido, Tokuşima, Osaka ve Kobe üniversiteleri, Tokyo  Teknoloji Enstitüsü ile ABD’nin California Üniversitesinden ilim adamları,  yaptıkları bilgisayar simülasyonlarında Pluto’daki düşük sıcaklık değerlerine  rağmen, yüzeydeki buzul tabakasının altında gaz hidratlarından oluşan yalıtıcı  bir katman olması halinde, cüce gezegende bir yüzey-altı okyanusunun oluşma  ihtimalini belirledi.

NASA’nın New Horizons adlı feza aracının, Temmuz 2015’te Pluto’ya  yakın geçişi sırasında çektiği yakın plan fotoğraflarda cüce gezegenin ekvator  çevresinde Teksas eyaleti büyüklüğünde eliptik biçimli ak bir çanak tespit  ettiğine dikkati çeken ilim adamları, “Sputnik Planitia” adı verilen bu çanağın  konumu ve topografyası itibarıyla bir yüzey okyanusunu barındırabileceğini  vurguladı.

Ancak Pluto’nun çok soğuk olması nedeniyle böylesi bir okyanusun uzun  zaman önce donacağı ve kapladığı havzanın düzleşeceğinin altını çizen  araştırmacılar, okyanusun, yüzeydeki buz tabakasının derhal altında oluşan gaz  hidratlarının ısı izolasyonu yaratarak su okyanusunun varlığını ve topografyasını  korumasını sağladığı varsayımında bulundu.

Bilim adamları, e? bir sürecin Güneş’e ?rak ve az ısı saha diğer  gezegen ve uydularda da yüzey altı okyanuslarının oluşmasını sağlayabileceğini  belirtti.

Araştırmanın sonuçları Hokkaido Üniversitesinin internet sitesinde  yayımlandı. 

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.