2020 LGS ne zaman? Sınav tarihi ile birlikte ilk LGS örnek soruları yayımlandı!

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınavın tarihi belli oldu. Yüz binlerce öğrenci ve ailesinin merakla beklediği bu gelişmenin ardından sınav tarihi yoğun şekilde sorgulanmaya başlandı. Peki, LGS ne zaman yapılacak? İşte, LGS sözel ve sayısal örnek sorular kitapçıkları ile birlikte detaylı sınav tarihi hakkında bazı bilgiler

2020 LGS ne zaman? Sınav tarihi ile birlikte ilk LGS örnek soruları yayımlandı!

Liselere Giriş Sınavı’nın (LGS) sınav tarihi bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından gerçekleştirilecek olan 2020 Liselere Giriş Sınavı öncesinde bu yıl da örnek sorular yayımlanacak. Peki, LGS sınav başvurusu ne zaman yapılacak? İşte, LGS başvuru tarihi hakkında bazı bilgiler..

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav tarihi, 7 Haziran 2020 olarak açıklandı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin iki oturum olarak düzenlenen sınavda soru sayısı, ders dağılımları ve sınav süresinde değişiklik yapılmadı.

Sınavda, 8’inci sınıf öğretim programları esas alınacak. Aynı gün yapılacak ve iki bölüm halinde uygulanacak sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak. Birinci bölüm, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika, ikinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 80 dakika olacak.

ÖRNEK SORULAR YAYIMLANDI

LGS ekim ayı örnek sorular kitapçığı yayımlandı.

Örnek soru kitapçığında, sayısal ve sözel testlerde sorulacak soru sayısının yarısı kadar örnek soruya yer verildi.

MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, her ay örnek soru kitapçığı yayımlamaya devam edecek.

Ekim ayı sayısal örnek sorular kitapçığı için tıklayınız

Ekim ayı sözel örnek sorular kitapçığı için tıklayınız

ÖRNEK SORU KİTAPÇIĞI HER AY YAYIMLANACAK

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 2019 yılında öğrencilere yardımcı olmak için örnek soru kitapçıkları yayımlamıştı.

Öğrenci, veliler ve okullar tarafından memnuniyetle karşılanan bu yeni uygulamaya, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü bu yıl da her ay örnek soru kitapçığı yayımlayarak devam edecek.

LGS  BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

LGS başvuru tarihi hakkında henüz bir bilgi vermeyen Milli Eğitim Bakanlığı’nın, geçtiğimiz yılki uygulama takvimi göz önünde bulundurulduğunda, LGS başvurularını 9 Nisan tarihinde alması bekleniyor.

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.